• Franklin Elementary School

     

    Transitional Kindergarten (TK)
    Choi, Helen, TK-K, Rm 2
    Fisch, Beth, TK, Pt 33

     

    Kindergarten
    Dare, Nicole Rm 5
    Montes, Edith, Rm 4
    Quach, Louie, Rm 8

     

    First Grade
    Chang, Aileen, Rm 10
    Hill, Ralph, Rm 7
    Luu, Veronica, Rm 6

    Keddy, Shauna Rm 9

    Second Grade
    Hernandez, Max, Rm 15
    Lam, Lisa Rm 13
    Look, Yumi, Rm 17
    Zaro, John, Rm 19


    Third Grade
    Cuthrell, Richard, Rm 14
    Ojeda, Imelda, Rm 22
    Perry-Houts, Ingrid, Rm 18
    Willow, Neila, Rm 16

    Fourth Grade
    Douglas, Christine, Rm 29
    Yeager, Benita, Rm 27
    Avila-Silver, David, Rm 25


    Fifth Grade
    Grosse, Richard, Rm 38
    Lowenstein, Jeff, Rm 39
    Simons, Marilee, Rm 24
    Trujillo, Tony, Pt 37

     

    Creative Expressions
    Atkins, Christine, Grades 1-5, Rm 40

     

    Newcomer Class
    Prospato, Yvonne, 2-5 Newcomer, Rm 23

     

    Physical Education
    Langaard, Max, Rm 41

    Special Education (SPED)
    Gross, Karen K-2 Rm 2, Teacher
    Lewis, Therese, SPED IA
    Westbrooks, Tassa, SPED IA
    Monroe, Peggy, Dr. 3-5, Pt 34, Teacher
    Majail, Yeris, SPED IA

    Early Childhood-Common Core Teacher Leader (EC-CCTL)
    Schalet, Jill, 10b

     

    Music Teacher
    Baker, Joyce

     

    Nurse
    Lim, Stephanie

     

    Reading Partners
    Jennings, Elizabeth, Rm 28

     

    Resource Teacher
    Rhandawa, Kirendeep, Rm 42
    Rhodes, Keisha, IA

     

     

    Instructional Assistants
    Wang, Katrina, IA Chinese

     



    Office Staff
    Goodwin, Anita, Attendance Clerk
    Zhou, Amy, Bilingual Clerk

    Custodial Staff
    Dewberry, Linda (afternoon)
    Saelee, Tim (morning)
    Saepharm, Fouchiem (afternoon)

    Cafeteria Staff
    Saephanh, Nakheu, Cafeteria Manager
    Fudge, Jonnie
    Taylor, Meauga
    Carter, Shanicqu

    Noontime Supervision, Crossing Guards
    Dereza, Lydia, Crossing Guard 7:30-9:30 a.m. and 2:00-4:00 p.m.
    Gonzales, Monica, Noon Supervisor
    Hersi, Asia, Noon Supervisor
    Wong, Tjing Liang, Crossing Guard 7:30-9:30 a.m. and 2:00-4:00 p.m

     

     

    Occupational Therapist
    Posey, Danielle, Rm 14a

     

    Speech Pathologists
    Pauw, Elizabeth, Rm 24A,
    Pitko, Meghan, Lib B
    Vargas, Evelyn, Lib C

    School Psychologist
    Bao, Kristina (Mon, Tue, Wed)

    School Social Worker
    Quintana, Juan

     

     

    TK Tutors
    Gonzalez, Monica, Pt 33

     

    Ann Martin Center Counselors
    Chao, Marilyn
    Eisbart, Leah, PsyD, Rm 13A Mon, Tue, and Thu
    Karaca, Kristine, PsyD, Rm 28, Mon, Tue, Wed, Fri
    Moscovitz, Genevieve, "Dr. G" PsyD -Team Lead-Lib A Mon-Thu

     

    After School Programs

     

    EBAYC
    ______________, Program Director, Rm 21
    2nd Grade Mentor - Christina Ho
    3rd Grade Mentor - Josephine Huynh
    3rd/4th Grade Mentor - Bryan Munoz-Portilla
    4th Grade Mentor - Kao Saechao
    5th Grade Mentor - Lucero Sanchez
    5th Grade Mentor - Kenneth Yu

     

    Harbor House

     

    MUSE Orchestra
    Vandervennet, Beth, MUSE Music Director, Wednesdays 2:30 p.m. - 4:00 p.m.

     

    Keyboarding, Wednesdays 1:30 p.m. - 2:30 p.m.
    Vacant

     

    Produce Market, Tuesday Afternoons
    Cuthrell, Richard

Last Modified on December 20, 2019